İş Ayakkabıları

İş yeri kıyafetleri, çalışılan ortamda güvenlik ve sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma şartlarının değiştiği gibi bu şartlarda kullanılan kıyafetler de değişkenlik gösterir.

İşyeri kıyafetleri,  çalışılan ortamda güvenlik ve sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma şartlarının değiştiği gibi bu şartlarda kullanılan kıyafetler de değişkenlik gösterir. Özellikle bu konuda iş ayakkabıları korunaklı olması açısından önemli bir unsurdur. İş ayakkabıları bir işyerinde ayakların korunması için özel alanlara göre üretilip tasarlanmalıdır.
 

İş ayakkabısının özellikleri değişkenlik gösterir

  • Konforlu ve özel olarak tasarlanmış ayakkabılar
  • Dayanıklılığının yanı sıra yüksek performanslı olan ayakkabılar
  • Elektirik ile ilgili mesleği yapanlara özel tasarlanmış özel elektirikçi ayakkabıları
 

İş güvenliği için gerekli

İş ayakkabıları çalışma şartlarına göre su geçirmez olarak tasarlanırken, kimileri de darbeden koruyucu özellikte hazırlanır . İş yeri sahibi personeli için tercih edeceği iş ayakkabılarını çalışılacak olan alan için, en uygun standarta sahip olanını almalıdır. İş güvenliği için en doğru seçimi yapmak en doğru davranış olacaktır.
 
Halihazırda bir çok çalışan kişi, gerek hijyen gerekse korunaklı olmak amacı ile işçi kıyafetlerini tercih etmektedir. Her türlü çalışma koşulları hesap edilerek seçilen iş ayakkabıları için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Buna örnek verecek olursak, elbette ayakkabının tabanının su geçirmeyen ve kaydırmaz tabandan imal edilmiş olası gerekir. Çalışma koşulları için personele özel hazırlanan iş ayakkabıları için iyi bir seçim yapmak gerekir.
 
Çalışılan ortamda sıvı, kimyasal faktörler ve elktirik akımı gibi faktörlerin bulunıp bulunmadığı bu kriterleri belirlemektedir. 
Elektirik akımının bulunduğu ortamlarda çalışan işçiler için ölüm tahlikesi ve riski nedeni ile elektirik direncine en iyi yanıt veren kompozit burunlu modeller tercih edilmesi doğru bir davranış olacaktır.
 
Asit ya da yüksek sıcaklığın mevcut olduğu ortamlarda çalışan işçiler için neotril veya nitril taban ayakkabılar ilk tercih olmalıdır.
 Mevsimsel faktörlerinde göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünürsek ayakkabı seçiminde önce rahatlık söz konusu olmalıdır. Kışın üşütmeyen yazın terletmeyen iş ayakkabıları ike iş güvenliği adına aynı zamanda konforlu bir hayat da sağlanmış olacaktır.
 
İş ayakkabıları seçiminde dış etkenlere karşı koruyuculuk, rahatlık,yalıtım, güvenlik göz önünde bulundurulduğunda her zaman daha verimli çalışma ortamı elde etmiş olacaksınız